BOOK OF SEA I CRTICE S OTOKA #3 – PREZENTACIJA KNJIGE I NOVINA NA SILBI

Drage Silbenjanke i Silbenjani, otočanke i otočani, Zemljanke i Zemljani,

izuzetna nam je čast i veliko zadovoljstvo predstaviti vam „BOOK of SEA“ – knjigu još vruću iz tiska, na kojoj smo radili mjesecima, a u kojoj je na skoro dvjesto stranica sažeto sve ono što smo na Silbi u sklopu platforme SEA Silba Environment Art napravili u posljednjih desetak godina.

Prezentacija će se održati na Silbi u subotu, 1. kolovoza 2020. ispred škole u 19:30 sati. Dobrodošli!

Ovu dvojezičnu publikaciju uredio je i lektorirao Bojan Krištofić, dizajnirao Nikola Križanac, na engleski preveo Ivan Berecka, a tekstove su pisali autorica projekata Natasha Kadin, vizualni kritičar Boris Greiner i dizajner i pisac Bojan Krištofić. Autori fotografija su: Gildo Bavčević, Marijan Blažina, Natasha Kadin, Ivan Loparić, Tihana Mandušić i Manja Ristić. Publikacija je nastala uz financijsku podršku Zaklade Kultura nova, Ministarstva kulture i Grada Zadra, a na promociji će se moći nabaviti po promotivnoj cijeni od 100 HRK.

Osim publikacije predstavit ćemo i besplatno dijeliti treći broj naših DIY („uradi sam“) novina, koje će nam prestaviti urednički trojac Natasha Kadin, Bojan Krištofić i Antonela Marušić.

Online izdanje te više detalja o nastanku i autorima novina CRTICE S OTOKA #3, kao i prva dva broja, možete pronaći ovdje: https://www.silba-environment-art.hr/blog/crtice-s-otoka-3/

 

U nastavku izdvajamo dijelove tekstova knjige BOOK of SEA:

„The Book of SEA, nakon desetljeća neprekidnog, upornog rada, javlja se kao prijeko potreban dokument svih ostvarenih programa umjetničke organizacije, u stvarno širokom rasponu od Silbenskog kulturnog ljeta, dugotrajnog festivala suvremene umjetnosti i kulture na otočki način, kojim je 2010. priča i započela, preko radionica i kolonija, akcija i izložbi posvećenih čišćenju Silbe od otpada koji se taloži na obalama od sezone do sezone, sve do umjetničkih rezidencijalnih boravaka angažiranog, ekološki usmjerenog karaktera, istraživačkih projekata u suradnji s bliskim udrugama iz cijelog svijeta, te mnogih drugih projekata. Knjiga je, ukratko, podijeljena na grafičke preglede koji zorno ilustriraju kvantitetu učinjenog kroz desetljeće, dva duža teksta koji na početku i na kraju knjige iscrpno kontekstualiziraju i artikuliraju stremljenja i svjetonazor, prakse i znanja umjetničke organizacije, priloge većine promotivnih plakata dosad dizajniranih za potrebe programa, te najopširnije i najsveobuhvatnije, kronologiju programa po godinama, s mnoštvom izvrsnih fotografija, vrijednim dokumentima prostor-vremena. Kronologija čitatelje također informira o svim radionicama, predstavama, izvedbama, izložbama, projekcijama filmova, koncertima, rezidencijalnim boravcima, umjetničkim kolonijama, čitanjima, čišćenjima, istraživanjima, suradnjama, susretima, gostovanjima, druženjima i uopće sveukupnom iskustvu koje je SEA do sada, s velikom posvećenošću i ljubavlju, prikupila o razumijevanju i unapređenju, njezi otoka, primjenjivo na većinu sličnih jadranskih sredina što od kopna možda jesu daleko, no to ne znači da njihovi stanovnici ne trebaju imati priliku ispunjavati potrebe koje se drugdje podrazumijevaju te uglavnom ne dovode u pitanje. Stoga, kao i umjetnosti i kulturi samima po sebi, svrha ove knjige, koju je uredništvo polako i pažljivo pripremalo, jest i da obrazuje te inspirira istomišljenike u izmaštavanju i ostvarivanju bliskih pothvata, čija suština nije drugo doli produbljivanje i učvršćivanje iskonske veze između otoka, živog svijeta i čovjeka putem umjetnosti, a to znači stvaranjem novih sadržaja i otkrivanjem svježih spoznaja. Listanje ove opsežne knjige će, nadamo se, za čitatelje biti promatranje velike rijeke informacija i perspektiva, ideja i smjerova, sjećanja i snova, koja se, kao i sve drugo na Silbi, na svom kraju (koji se još ni izdaleka ne vidi!) ulijeva u more.“

Bojan Krištofić

 

„Pa kao što i drvo neprimjetno raste, tako i knjiga koja pokriva deset godina djelovanja SEA (Silba Enviroment Art) ima skoro dvjesto stranica. Pokušavajući rezimirati mnoštvo sadržaja što ih je u okviru Silbenskog kulturnog ljeta organizirala i realizirala udruga Mavena, također u suradnji s brojnim srodnim udrugama i pojedincima, vidljivo je da se iz godine u godinu projekt odvija slijedeći neke, očito unaprijed zacrtane, postavke. To su ponajprije teme pojedinih godišnjih izdanja koje su uvijek vezane za prirodu, odnosno elemente koji definiraju konkretan prostor – more, sunce, nebo, biljke, zvuk i slično, što smjesta ustanovljuje ekološku orijentaciju, koja i odgovara srednjem slovu naziva projekta. Osim kao tema, enviroment se pojavljuje i kao scenografija, a ponekad i aktivni sudionik.“

Boris Greiner

 

„Svakodnevno učim od otoka i otočana, od prirode, od mora i vjetra, od ptica i šume, osluhujem što mi govore i trudim se živjeti po njihovim zakonitostima, ali i u njih unositi dašak novog koji ih ne koči, nego ih unaprjeđuje i poboljšava. S velikim poštovanjem tako ću nastaviti i dalje, duboko zahvalna svima koji su mi bili ili će tek biti suputnici na ovom životnom putu, jer otok je naš učitelj. Mogu samo zaključiti da imam i želju i volju i ljubav i energiju za nastavak suživota s ovim predivnim malim otokom i njegovim stalnim i povremenim stanovnicima, uz pomoć prirode i zajednice, stručnjaka i umjetnika pri zajedničkom radu na poboljšanju kvalitete života i ekosustava, naravno uvijek u skladu s prirodom koja nas neposredno okružuje i čiji smo dio.“

Natasha Kadin